Tradycja i nowoczesność – wyjątkowe regały i etażerki

Tradycja i nowoczesność – wyjątkowe regały i etażerki

Regały istnieją już ponad dwa tysiące lat, a ich historia sięga czasów starożytnego Rzymu, kiedy to zrodziło się zapotrzebowanie na mebel na rozrastające się zbiory piśmiennicze ówczesnych bibliotek. Wraz z wynalezieniem i rozpowszechnieniem się druku doszło do spopularyzowania czytelnictwa, a w konsekwencji także regałów, które zaczęły pojawiać się w zamożnych domach. Z czasem regał stał się niezbędnym wyposażeniem mieszkań wykształconych ludzi, a projektanci mebli czynili starania, by zachwycał nie tylko zawartością, ale sam stał się prawdziwym dziełem sztuki użytkowej, nierzadko misternie inkrustowanym lub intarsjowanym. Także współcześnie trudno wyobrazić sobie eleganckie wnętrze bez książek i regałów, a nawet mebel ten zyskuje nowe zastosowania. Różne formy i funkcje regałów przedstawiamy na przykładzie wybranych modeli marki MEBIN.

W kolekcji Diuna znajdziemy wyjątkowy obrotowy mebel, niezwykle praktyczny i funkcjonalny, przystosowany do umieszczenia w rogu pokoju, przez co zajmuje niewiele miejsca. Jego wnętrze stanowi ruchoma konstrukcja, obracająca się wokół własnej osi. Dzięki temu pomieści nie tylko pokaźną biblioteczkę, ale i kolekcję szkła oraz alkohole, gdyż po obrocie regału o 180˚ naszym oczom ukaże się wytworny barek z praktycznymi zawieszkami na kieliszki i efektownym oświetleniem LED. Mebel wykonany z użyciem elementów z litego drewna i okleiny naturalnej w głębokim wybarwieniu wenge pięknie harmonizuje i innymi elementami kolekcji, na przykład pojemną komodą i wiszącą witrynką.

Wychodząc naprzeciw współczesnym trendom architektonicznym, projektanci mebli stworzyli modele pozwalające na funkcjonalne zagospodarowanie skosów na poddaszach lub pod schodami. Bryły o skośnym kształcie bardzo efektownie prezentują się również przy wysokich ścianach. Nowoczesny model Rossano dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: jasnej (bianco) i ciemnej (notte). Uwagę przykuwają półki zamontowane w asymetryczny sposób, co daje intrygujący efekt wizualny oraz ma zastosowanie praktyczne – pozwala na ustawienie książek o różnej wysokości.

Pod koniec XVIII wieku we Francji pojawiła się lekka otwarta konstrukcja, składająca się z kilku półek. Była to odpowiedź na nasilającą się modę na kolekcjonowanie drobnych przedmiotów oraz rozwój czytelnictwa. Do Polski wraz z meblem przywędrowała jego nazwa: w wersji spolszczonej „etażerka”, choć i je nazywamy również regałami.

Regał Maganda to model dwustronny bez wyodrębnionego frontu i tylu: patrząc z dwóch różnych stron widzimy półki i charakterystyczną literę „L”, która jest jednocześnie podporą i ozdobą. Regał ten świetnie nadaje się do symbolicznego wydzielenia różnych stref w otwartej przestrzeni mieszkania, np. wyodrębnienia miejsca do pracy w salonie.

Regał Sempre intryguje formą: z jednej strony lekką, bez pionowych ścian, z drugiej jednak solidną i masywną budową. Otwarty z każdej strony nie przytłacza i daje ogromne możliwości aranżacyjne. Świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach w towarzystwie ceramicznych ozdób i czarno-białej grafiki. Stabilne, asymetryczne półki wykorzystamy nie tylko na książki i gadżety, ale możemy też, w duchu powracającej mody na stylistykę z połowy XX wieku, etażerkę przemienić na przykład w efektowny kwietnik na rośliny doniczkowe i stworzyć niepowtarzalną strefę relaksu.