• Meb Sli 07
  • Meb Sli Min 011
  • Meb Sli Min 06

Stół najważniejszy mebel na święta

Stół – najważniejszy mebel na święta

Nigdy nie był „zwykłym meblem”, a w czasie świąt jego ranga jeszcze rosła – stawał się niekwestionowanym sercem domu. Świąteczny stół w naszej kulturze i tradycji darzony jest szczególnym szacunkiem.

Trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez wigilijnego stołu. Zgodnie z polską tradycją nakrywamy go białym obrusem, pod który kładziemy odrobinę sianka; stawiamy na nim dodatkowy talerz dla niespodziewanego przybysza i dwanaście wyśmienitych potraw.

Świąteczny klimat tworzą połyskujące złotem dodatki, zapalone świece, zielone gałązki choinki, czerwień rośliny zwanej gwiazdą betlejemską.

Wokół stołu zasiada cała rodzina, by celebrować posiłki i piękne zwyczaje. Jest okazja do miłej rozmowy, do bycia razem. Tutaj powinniśmy zapomnieć o pracy, problemach, o smartfonach i telewizorze.

 

Jeśli mamy przestronny dom, możemy sobie pozwolić na obszerny stół jadalniany, przy którym zmieści się duża wielopokoleniowa rodzina.  Idealnie sprawdzą się modele z wytwornej kolekcji Wiktoria, designem nawiązujące do klimatu dawnych dworków. Jedną z propozycji jest stół na kolumnowej nodze, która po rozłożeniu tworzy trzy stabilne podpory dla rozsuwanego blatu mierzącego 360 cm. Ten mebel o wybarwieniu wenge znakomicie prezentuje się na tle jasnych ścian, w otoczeniu wysokich tapicerowanych krzeseł. Blat pokryto lakierem odpornym na działanie wysokich temperatur i alkoholu.

Najdłuższy prostokątny stół z ekskluzywnej serii Afrodyta da się rozłożyć nawet na 4 metry, więc wygodnie zasiądzie przy nim kilkanaście osób. Jest też  odpowiednio szeroki, by unieść wszelkie świąteczne dania. Ciekawą propozycją może okazać się okrągły stół z tej samej linii, który co prawda pomieści nieco mniej biesiadników, ale łatwiej im będzie prowadzić rozmowy i każdy otrzyma „sprawiedliwy” dostęp do potraw. Te eleganckie meble o delikatnie giętych nogach występują w dwóch  kolorach – czereśnia i rustikal patyna – doskonale komponując się ze stonowanymi beżami, brązami jadalnianych aranżacji. Jeśli doda się komplet wygodnych, stylowo wykończonych krzeseł z tej samej kolekcji, pokrytych tkaniną obiciową w biało-złote wzory, a także duży kredens wypełniony porcelaną, wykreujemy wnętrze z najlepszymi cechami stylu z przełomu XIX i XX w.

 

Klasyka zawsze się sprawdza, ale nie musi mieć koniecznie  nawiązań pałacowych. Kolekcja Riva to przykład nowoczesnej klasyki, pełnej nastrojowego uroku i harmonii opartej na symetrii. Stół na nodze kolumnowej ma blat rozsuwany na 360 cm. Głęboka barwa dębu burgundzkiego koresponduje z jasnymi ścianami wnętrza z elementami nurtu skandynawskiego, eklektycznego, a nawet loftowego. Równie uniwersalne są meble Corino – połączenie prostoty, funkcjonalności i naturalnego piękna. Stoły z tej serii mają blaty rozsuwane  na długość 3 m, mogą być także wyposażone w dokładane wsady. Jeden z modeli posiada blat synchronicznie rozkładany, z dwoma wsadami książkowymi.

Ogromną zaletą wszystkich prezentowanych rozkładanych i rozsuwanych stołów jest to, że po świątecznych uroczystościach bez problemu potrafią zamienić się w zgrabne, nieduże  meble.

W artykule wykorzystano meble i aranżacje firmy Mebin